2016 Labor Endorsements

PDF icon Download 2016 Endorsements here: 2016_nv_afl-cio_endorsement.pdf

  • United States Senate Catherine Cortez Masto
  • Congressional Representative, District 1 Dina Titus
  • Congressional Representative, District 2 Chip Evans
  • Congressional Representative, District 3 Jacklyn Rosen
  • Congressional Representative, District 4 Ruben Kihuen
  • State Senate, District 1 Pat Spearman
  • State Senate, District 3 Tick Segerblom
  • State Senate, District 4 Kelvin Atkinson
  • State Senate, District 5 Joyce Woodhouse
  • State Senate, District 6 Nicole Cannizzaro
  • State Senate, District 7 David Parks
  • State Senate, District 11 Aaron Ford
  • State Senate, District 13 Julie Ratti
  • State Senate, District 15 Devon Resse
  • State Senate, District 18 Alexander Marks
  • State Assembly, District 1 Daniele Monroe-Moreno
  • State Assembly, District 3 Nelson Araujo
  • State Assembly, District 4 John Piro
  • State Assembly, District 5 Brittney Miller
  • State Assembly, District 6 William McCurdy II
  • State Assembly, District 7 Dina Neal
  • State Assembly, District 8 Jason Frierson
  • State Assembly, District 9 Steve Yeager
  • State Assembly, District 10 Chris Brooks
  • State Assembly, District 11 Olivia Diaz
  • State Assembly, District 12 James Ohrenschall
  • State Assembly, District 14 Maggie Carlton
  • State Assembly, District 15 Elliot Anderson
  • State Assembly, District 16 Heidi Swank
  • State Assembly, District 17 Tyrone Thompson
  • State Assembly, District 18 Richard Carrillo
  • State Assembly, District 20 Ellen Barre Spiegel
  • State Assembly, District 21 Ozzie Fumo
  • State Assembly, District 24 Amber Joiner
  • State Assembly, District 27 Teresa Benitez-Thompson
  • State Assembly, District 28 Edgar Flores
  • State Assembly, District 29 Lesley Cohen
  • State Assembly, District 30 Mike Sprinkle
  • State Assembly, District 34 Shannon Bilbray Axelrod
  • State Assembly, District 35 Justin Watkins
  • State Assembly, District 37 Sean Lyttle
  • State Assembly, District 41 Sandra Jauregui
  • State Assembly, District 42 Irene Bustamante Adams
  • Clark County Commissioner, District A Steve Sisolak
  • Clark County Commissioner, District B Marilyn Kirkpatrick
  • Clark County Commissioner, District C Larry Brown
  • Clark County Commissioner, District D Lawrence Weekly
  • District Court Judge, Department 15 Joseph Hardy Jr.
  • District Court Judge, Department 20 Anat "Annette" Levy
  • State University Regent, District 6 Michael Wixom
  • State University Regent, District 7 Mark Doubrava
  • State University Regent, District 13 Johnny Moran
  • State Board of Education, District 1 Timothy Scott Hughes
  • State Board of Education, District 3 Felicia Ortiz
  • State Board of Education, District 4 Mark Newburn
  • Clark County School District Trustee, District B Christine Garvey
  • Clark County School District Trustee, District C Linda Young
  • Washoe County School District Trustee, District A Scott Kelley
  • Washoe County School District Trustee, District D Kenneth Grein
  • Washoe County School District Trustee, District E Angie Taylor
  • Washoe County School District Trustee, District G Michael Millerick
  • Sparks City Council, Ward 1 Denise Lopez
  • Sparks City Council, Ward 5 John Walter
  • Reno City Council, At-Large David Bobzien
  • Justice of the Peace, Las Vegas Township, Department 3 Janiece Marshall
  • Justice of the Peace, Las Vegas Township, Department 4 Melissa Ann Saragosa
  • Justice of the Peace, Las Vegas Township, Department 6 Bita Yeager
  • Justice of the Peace, Las Vegas Township, Department 7 Karen Bennett-Haron
  • Justice of the Peace, Las Vegas Township, Department 9 Joseph Bonaventure
  • Justice of the Peace, Las Vegas Township, Department 13 Suzan Baucum
  • Justice of the Peace, Las Vegas Township, Department 14 Amy P Chelini
  • Reno Municipal Court Judge 2 Henry Sotelo
  • Reno Justice of the Peace 2 Pete Sferazza
  • Sparks Justice of the Peace 3 Jessica Longley
  • Appeals Court Judge, Department 1 Jerry Tao
  • Appeals Court Judge, Department 2 Michael Gibbons
  • Appeals Court Judge, Department 3 Abbie Silver

BALLOT QUESTIONS

YES ON QUESTION 1
NO ON QUESTION 3
YES ON QUESTION 4
YES ON QUESTION 5
YES ON WC-1